top of page
gradient.png

OUR TEAM

FACULTY & STAFF

STEPHANIE IVES

STEPHANIE IVES

Head of School

LISA EXLER

LISA EXLER

Director of Jewish Studies and Ivrit

NIKE SILBERSTEIN

NIKE SILBERSTEIN

Director of Community Engagement

YAARA BEN DVORA

YAARA BEN DVORA

Gan Kachol (Pre-School)

ABRA GOLDEMBERG

ABRA GOLDEMBERG

Gan Sagol (Pre-K)

AVISHAI MEKONEN

AVISHAI MEKONEN

Gan Varod (Pre-School)

EMILY EIDLER

EMILY EIDLER

Shorashim (1st)

ILANA WEINBERG

ILANA WEINBERG

Shtillim (2nd)

ABBY NEWMAN WALLACH

ABBY NEWMAN WALLACH

Alim (4th)

JESSICA JOBANEK

JESSICA JOBANEK

Chativah Judaic Studies

TZACHI POSNER

TZACHI POSNER

Chativah Judaic Studies

DINA ZEVADIA

DINA ZEVADIA

Chativah Hebrew

NICOLA SPENCER-COYE

NICOLA SPENCER-COYE

Physical Education Specialist

INGRID GOLDFEIN

INGRID GOLDFEIN

Principal

SHLOMIT LEVY

SHLOMIT LEVY

Director of Student Support

ILIANA BATISTA

ILIANA BATISTA

Office Coordinator

JODI BIALIK

JODI BIALIK

Gan Kachol (Pre-School)

UNDINE BROD

UNDINE BROD

Gan Varod (Pre-School)

DANIELLE COHN

DANIELLE COHN

Garinim (K)

MIRI PYLE

MIRI PYLE

Shorashim (1st)

RINA GOLDBERG

RINA GOLDBERG

Anafim (3rd)

HOPE LEVAV

HOPE LEVAV

Alim (4th) & Chativah Judaic Studies

ADAM KAHN

ADAM KAHN

Chativah Math and Science

SARAH HAZI-BERK

SARAH HAZI-BERK

Kevutzot Hebrew

YAEL SACKS

YAEL SACKS

Learning Specialist

NICOELLE COHEN

NICOELLE COHEN

Floater Teacher

NICOLE WEISS

NICOLE WEISS

Chief Operating Officer

REBECCA LEICHT

REBECCA LEICHT

Director of Admissions

EMILY COMBS

EMILY COMBS

Assistant to the Head of School

TOM BENAMRAM

TOM BENAMRAM

Gan Sagol (Pre-K)

NAAMA NAOMI LIBA KAB

NAAMA NAOMI LIBA KAB

Gan Varod (Pre-School)

AVI STEINBERG

AVI STEINBERG

Garinim (K), Gan & K Team Leader

ESTHER KUPERMAN

ESTHER KUPERMAN

Shtillim (2nd)

HANNAH GREENBERG

HANNAH GREENBERG

Anafim (3rd)

MEGGIE KWAIT

MEGGIE KWAIT

Chativah Humanities

OLIVIA PETERSON

OLIVIA PETERSON

Chativah Math and Science

MATAN GLAZER

MATAN GLAZER

Chativah Hebrew

WENDY FRIEDLAND

WENDY FRIEDLAND

Art Specialist

Faculty and Staff 1

AUXILIARY STAFF

STUDENT TEACHERS & INTERNS

Auxiliary staff members are employed by independent agencies who are contracted with the Department of Education.

interns
aux staff

Jenna Karnofsky
Occupational Therapist

 

Barbara Offenbacher

Speech Therapist

 

Esther Bibas

SETSS Provider

 

Lexi Boxer

SETSS Provider

Lisa Egan

SETSS Provider

 

Chiara Grenaway

SETSS Provider

Shira Rosenbaum

SETSS Provider

Claire Schloss

SETSS Provider

Shannon Young

SETSS Provider

*SETSS stands for: Special Education Teacher Support Services

Maya Ehrenreich

Chativah Student Teacher

Davidson School

Barry Rosekind

Chativah Student Teacher

Yeshivat Chovevei Torah

Hannah Stein

Garinim Student Teacher

Davidson School

Tamar Rothstein

MSW (Master of Social Work) Intern

Columbia University School of Social Work 

Rina Wolovitz

MSW (Master of Social Work) Intern

Wurzweiler School of Social Work

BOARD OF TRUSTEES

board

OFFICERS

TRUSTEES

Chair

Tali Rosenblatt-Cohen

Vice-Chair

Rachel Wolf

Vice-Chair

Adit Sadan Samet

Treasurer

Michelle Ender

Secretary

Shai Akabas
Gustavo Bruckner

Stacey Karp

Debra Katz
Noam Lockshin
Rob Mank​

Cynthia Schwartz​

Steven I. Weiss

COMMUNITY PARTNERS

community partners
Keshet_logo.svg.png
Project-Accelerate-1.png
Hartman-Logo-2020.png
JEP logo 1.jpg
avi chai.jpg
default-sacred-spaces-logo.jpg
pos.png
Zero Abuse logo.png
pj-us-web.png
PoP_Logo_HigherRes.png

We are so grateful for our organizational partners. Collaborating with these wonderful leaders has and continues to make us stronger.
Todah Rabbah!

hadar.png
RefreshedLogoTealBlack.png
layout_set_logo.png
ED_Prizmah_logo_2-8-2019-640x400-1549480743.png
bottom of page